Diodes Incorporated SMBJ64AQ-13-F
Part No.:
SMBJ64AQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AnpuSMBJ64AQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PP
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SMB
1. How to order SMBJ64AQ-13-F on Anpu?
3. Are the SMBJ64AQ-13-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ64AQ-13-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ64AQ-13-F.
Image SMBJ64AQ-13-F
Part Number SMBJ64AQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)