Diodes Incorporated SMBJ75CAQ-13-F
Part No.:
SMBJ75CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
AnpuSMBJ75CAQ-13-F.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PP
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SMB
1. How to order SMBJ75CAQ-13-F on Anpu?
3. Are the SMBJ75CAQ-13-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ75CAQ-13-F?
Image SMBJ75CAQ-13-F
Part Number SMBJ75CAQ-13-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)