Diodes Incorporated ZMR500FTC
Part No.:
ZMR500FTC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuZMR500FTC.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order ZMR500FTC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ZMR500FTC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ZMR500FTC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ZMR500FTC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ZMR500FTC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ZMR500FTC pin diagram, ZMR500FTC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ZMR500FTC
Part Number ZMR500FTC
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -55°C ~ 125°C