Diotec Semiconductor LDI8119-2.5EN
Part No.:
LDI8119-2.5EN
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLDI8119-2.5EN.pdf
Description:
VR SOT-23-5 18V 2.475V 2.525V
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 100mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
3.6 µA
Current - Supply (Max):
3.6 µA
PSRR:
80dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order LDI8119-2.5EN on Anpu?
3. Are the LDI8119-2.5EN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDI8119-2.5EN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDI8119-2.5EN.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDI8119-3.3EN LDI8119-05EN LDI8119-2.5EN
Part Number LDI8119-3.3EN LDI8119-05EN LDI8119-2.5EN
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Series - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Cut Tape (CT) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 18V 18V 18V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.125V @ 100mA 0.125V @ 100mA 0.22V @ 100mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 3.6 µA 3.6 µA 3.6 µA
Current - Supply (Max) - - 3.6 µA
PSRR 80dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz) 80dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz) 80dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)