Diotec Semiconductor P6SMBJ33A-AQ
Part No.:
P6SMBJ33A-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
AnpuP6SMBJ33A-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order P6SMBJ33A-AQ on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that P6SMBJ33A-AQ is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the P6SMBJ33A-AQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P6SMBJ33A-AQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P6SMBJ33A-AQ.
Image P6SMBJ33A P6SMBJ33A-AQ
Part Number P6SMBJ33A P6SMBJ33A-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.3A 11.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)