Diotec Semiconductor P6SMBJ48A
Part No.:
P6SMBJ48A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuP6SMBJ48A.pdf
Description:
TVS SMB 48V 600W UNIDIR
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order P6SMBJ48A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that P6SMBJ48A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the P6SMBJ48A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P6SMBJ48A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P6SMBJ48A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as P6SMBJ48A pin diagram, P6SMBJ48A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image P6SMBJ48A P6SMBJ48A-AQ
Part Number P6SMBJ48A P6SMBJ48A-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A 7.8A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)