Eaton - Electronics Division 15KPE70A
Part No.:
15KPE70A
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package:
Axial
Datasheet:
Anpu15KPE70A.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113.6VC AXIAL
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Axial
Series:
15KPE
Packaging:
Cut Tape (CT)
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
132.9A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order 15KPE70A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 15KPE70A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 15KPE70A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15KPE70A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 15KPE70A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 15KPE70A pin diagram, 15KPE70A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 15KPE70A
Part Number 15KPE70A
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case Axial
Series 15KPE
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 132.9A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)