Eaton - Electronics Division MPIA4020V2-1R5-R
Part No.:
MPIA4020V2-1R5-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
AnpuMPIA4020V2-1R5-R.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 5A 30 MOHM SMD
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MPIA40-V2
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)
1. How to order MPIA4020V2-1R5-R on Anpu?
3. Are the MPIA4020V2-1R5-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPIA4020V2-1R5-R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPIA4020V2-1R0-R MPIA4020V2-100-R MPIA4020V2-4R7-R MPIA4020V2-1R5-R MPIA4020V2-R22-R
Part Number MPIA4020V2-1R0-R MPIA4020V2-100-R MPIA4020V2-4R7-R MPIA4020V2-1R5-R MPIA4020V2-R22-R
Package/Case 2-SMD, J-Lead 2-SMD, J-Lead 2-SMD, J-Lead 2-SMD, J-Lead 2-SMD, J-Lead
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite Metal Composite
Inductance 1 µH 10 µH 4.7 µH 1.5 µH 220 nH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 6.5 A 1.7 A 2.7 A 5 A 13 A
Current - Saturation (Isat) 7A 2.2A 3.2A 6A 17A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max 281mOhm Max 118mOhm Max 30mOhm Max 6.6mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Frequency - Self Resonant 65MHz 17MHz 24MHz 45MHz 165MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm) 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm) 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm) 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm) 0.195" L x 0.165" W (4.95mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)