Eaton - Electronics Division SMCJE51AH
Part No.:
SMCJE51AH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Datasheet:
AnpuSMCJE51AH.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC UNI
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SMCJExxH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SMCJE51AH on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJE51AH is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJE51AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJE51AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJE51AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJE51AH pin diagram, SMCJE51AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJE51AH
Part Number SMCJE51AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMCJExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)