Eaton - Electronics Division STN202240U752
Part No.:
STN202240U752
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
3-PowerUDFN
Datasheet:
AnpuSTN202240U752.pdf
Description:
TVS DIODE ESD DFN2X2 24V 750PF
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
3-PowerUDFN
Series:
ST
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
6000W (6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
750pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3-DFN (2x2)
1. How to order STN202240U752 on Anpu?
3. Are the STN202240U752 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STN202240U752?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STN202240U752.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STN202240U752
Part Number STN202240U752
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case 3-PowerUDFN
Series ST
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 2
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 6000W (6kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 750pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)