Eaton - Electronics Division STS232120U901
Part No.:
STS232120U901
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuSTS232120U901.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
ST
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order STS232120U901 on Anpu?
3. Are the STS232120U901 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS232120U901?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS232120U901.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STS232120U901
Part Number STS232120U901
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series ST
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 2
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)