EIC SEMICONDUCTOR INC. SA10A-BULK
Part No.:
SA10A-BULK
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
AnpuSA10A-BULK.pdf
Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS 500W, CASE T
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
29.4A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
1. How to order SA10A-BULK on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SA10A-BULK is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SA10A-BULK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SA10A-BULK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SA10A-BULK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SA10A-BULK pin diagram, SA10A-BULK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SA10A-BULK
Part Number SA10A-BULK
Manufacturer EIC SEMICONDUCTOR INC.
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Series -
Packaging Bag
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 29.4A
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)