EVVO 1.5KE400A
Part No.:
1.5KE400A
Manufacturer:
EVVO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Anpu1.5KE400A.pdf
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer:
EVVO
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
1. How to order 1.5KE400A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 1.5KE400A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 1.5KE400A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1.5KE400A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1.5KE400A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1.5KE400A pin diagram, 1.5KE400A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1.5KE15A 1.5KE39A 1.5KE400A 1.5KE400CA
Part Number 1.5KE15A 1.5KE39A 1.5KE400A 1.5KE400CA
Manufacturer EVVO EVVO EVVO EVVO
Package/Case DO-201AD, Axial DO-201AD, Axial DO-201AD, Axial DO-201AD, Axial
Series - - - -
Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 -
Bidirectional Channels - - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.8V 33.3V 342V 342V
Voltage - Breakdown (Min) 14.3V 37.1V 380V 380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.2V 53.9V 548V 548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 70.8A 27.8A 2.7A 2.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)