Fairchild Semiconductor FAN48623UC33X
Part No.:
FAN48623UC33X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
AnpuFAN48623UC33X.pdf
Description:
IC REG BOOST PROG 2.5A 16WLCSP
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
TinyBoost®
Package/Case:
16-UFBGA, WLCSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Programmable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
3.5V
Current - Output:
2.5A
Frequency - Switching:
2.5MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-WLCSP (1.78x1.78)
1. How to order FAN48623UC33X on Anpu?
3. Are the FAN48623UC33X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN48623UC33X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN48623UC33X.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FAN48623UC33X
Part Number FAN48623UC33X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series TinyBoost®
Package/Case 16-UFBGA, WLCSP
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Programmable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) 3.5V
Current - Output 2.5A
Frequency - Switching 2.5MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)