Fairchild Semiconductor FAN48623UC35X
Part No.:
FAN48623UC35X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package:
16-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
AnpuFAN48623UC35X.pdf
Description:
IC REG BOOST PROG 2.5A 16WLCSP
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
TinyBoost®
Package/Case:
16-UFBGA, WLCSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Type:
Programmable
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.5V
Voltage - Output (Max):
3.7V
Current - Output:
2.5A
Frequency - Switching:
2.5MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
16-WLCSP (1.78x1.78)
1. How to order FAN48623UC35X on Anpu?
3. Are the FAN48623UC35X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN48623UC35X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN48623UC35X.
Image FAN48623UC35X
Part Number FAN48623UC35X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series TinyBoost®
Package/Case 16-UFBGA, WLCSP
Packaging Bulk
Product Status Active
Topology Boost
Output Type Programmable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage - Output (Max) 3.7V
Current - Output 2.5A
Frequency - Switching 2.5MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)