Fairchild Semiconductor FAN5307S18X
Part No.:
FAN5307S18X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuFAN5307S18X.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 300MA SOT23-5
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
300mA
Frequency - Switching:
1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order FAN5307S18X on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that FAN5307S18X is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the FAN5307S18X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN5307S18X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN5307S18X.
Image FAN5307S18X
Part Number FAN5307S18X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 300mA
Frequency - Switching 1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)