Fairchild Semiconductor FAN5362UC27X
Part No.:
FAN5362UC27X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Datasheet:
AnpuFAN5362UC27X.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.7V 500MA 6WLCSP
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Min):
2.9V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
3MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
6-WLCSP (1.23x0.88)
1. How to order FAN5362UC27X on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that FAN5362UC27X is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the FAN5362UC27X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN5362UC27X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN5362UC27X.
Image FAN5362UC27X
Part Number FAN5362UC27X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case 6-UFBGA, WLCSP
Packaging Bulk
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.9V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)