Fairchild Semiconductor FAN5362UMP29X
Part No.:
FAN5362UMP29X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuFAN5362UMP29X.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.9V 500MA 6UMLP
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
3MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
6-UMLP (2x2)
1. How to order FAN5362UMP29X on Anpu?
3. Are the FAN5362UMP29X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN5362UMP29X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN5362UMP29X.
Image FAN5362UMP29X
Part Number FAN5362UMP29X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case 6-UDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)