Fairchild Semiconductor FAN5601MP13X
Part No.:
FAN5601MP13X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuFAN5601MP13X.pdf
Description:
IC REG CHRG PUMP 1.3V 250MA 6MLP
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Charge Pump
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.2V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
250mA
Frequency - Switching:
2MHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-MLP (3x3)
1. How to order FAN5601MP13X on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that FAN5601MP13X is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the FAN5601MP13X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN5601MP13X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN5601MP13X.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FAN5601MP13X
Part Number FAN5601MP13X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Charge Pump
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.2V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 250mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)