Fairchild Semiconductor FAN5602MP45X
Part No.:
FAN5602MP45X
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuFAN5602MP45X.pdf
Description:
IC REG CHRG PUMP 4.5V 200MA 8MLP
Package/Case:
8-WDFN Exposed Pad
Function:
Step-Up/Step-Down
Voltage - Input (Min):
1.8V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
200mA
Frequency - Switching:
1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
8-MLP (3x3)
1. How to order FAN5602MP45X on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that FAN5602MP45X is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the FAN5602MP45X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FAN5602MP45X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FAN5602MP45X.
Image FAN5602MP45X
Part Number FAN5602MP45X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case 8-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Function Step-Up/Step-Down
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1.8V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 200mA
Frequency - Switching 1MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)