Fairchild Semiconductor ILC6370AP52X
Part No.:
ILC6370AP52X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuILC6370AP52X.pdf
Description:
IC REG BOOST 5.2V 1A SOT89-5
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.2V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
180kHz
Synchronous Rectifier:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order ILC6370AP52X on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ILC6370AP52X is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ILC6370AP52X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ILC6370AP52X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ILC6370AP52X.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ILC6370AP52X
Part Number ILC6370AP52X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-89-5/6
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) -
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 180kHz
Synchronous Rectifier -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)