Fairchild Semiconductor ILC6380BP-50
Part No.:
ILC6380BP-50
Datasheet:
AnpuILC6380BP-50.pdf
Description:
IC REG BOOST 5V 100MA SOT89-3
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100mA
Frequency - Switching:
50kHz, 100kHz, 180kHz
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C (TA)
SOT-89-3
1. How to order ILC6380BP-50 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ILC6380BP-50 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ILC6380BP-50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ILC6380BP-50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ILC6380BP-50.
Image ILC6380BP-50
Part Number ILC6380BP-50
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) -
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 100mA
Frequency - Switching 50kHz, 100kHz, 180kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (TA)