Fairchild Semiconductor ILC6383CIR33X
Part No.:
ILC6383CIR33X
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuILC6383CIR33X.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 1A 8MSOP
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
1V
Voltage - Input (Max):
3.8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A (Switch)
Frequency - Switching:
300kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
8-MSOP
1. How to order ILC6383CIR33X on Anpu?
3. Are the ILC6383CIR33X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ILC6383CIR33X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ILC6383CIR33X.
Image ILC6383CIR33X
Part Number ILC6383CIR33X
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1V
Voltage - Input (Max) 3.8V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A (Switch)
Frequency - Switching 300kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)