Fairchild Semiconductor KA78R08CTU
Part No.:
KA78R08CTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-4 Full Pack
Datasheet:
AnpuKA78R08CTU.pdf
Description:
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 8V
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-4 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F-4L
1. How to order KA78R08CTU on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that KA78R08CTU is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the KA78R08CTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KA78R08CTU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KA78R08CTU.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as KA78R08CTU pin diagram, KA78R08CTU datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KA78R08CTU
Part Number KA78R08CTU
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-4 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature -20°C ~ 80°C