Good-Ark Semiconductor P6SMB12CA
Part No.:
P6SMB12CA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuP6SMB12CA.pdf
Description:
TVS, BI-DIR, 600W, 12V, DO-214AA
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
P6SMBx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10.2V
Voltage - Breakdown (Min):
11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order P6SMB12CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that P6SMB12CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the P6SMB12CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P6SMB12CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P6SMB12CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as P6SMB12CA pin diagram, P6SMB12CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image P6SMB12CA
Part Number P6SMB12CA
Manufacturer Good-Ark Semiconductor
Package/Case DO-214AA, SMB
Series P6SMBx
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10.2V
Voltage - Breakdown (Min) 11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)