HY Electronic (Cayman) Limited 1.5KEG6.8A
Part No.:
1.5KEG6.8A
Manufacturer:
HY Electronic (Cayman) Limited
Datasheet:
Anpu1.5KEG6.8A.pdf
Description:
AXIAL LEADED UNI/BI-DIRECTIONAL
Manufacturer:
HY Electronic (Cayman) Limited
Series:
1.5KEG
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
142.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201
1. How to order 1.5KEG6.8A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 1.5KEG6.8A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 1.5KEG6.8A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1.5KEG6.8A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1.5KEG6.8A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1.5KEG6.8A pin diagram, 1.5KEG6.8A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1.5KEG33A 1.5KEG6.8A
Part Number 1.5KEG33A 1.5KEG6.8A
Manufacturer HY Electronic (Cayman) Limited HY Electronic (Cayman) Limited
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series 1.5KEG 1.5KEG
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 5.8V
Voltage - Breakdown (Min) 31.4V 6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.7V 10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32.8A 142.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)