KEMET 20HV13B103PN
Part No.:
20HV13B103PN
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Anpu20HV13B103PN.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
0%, +100%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
Downhole
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.520" L x 0.300" W (13.21mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order 20HV13B103PN on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 20HV13B103PN is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 20HV13B103PN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 20HV13B103PN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 20HV13B103PN.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 20HV13B103PN
Part Number 20HV13B103PN
Manufacturer KEMET
Series HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Capacitance 10000 pF
Tolerance 0%, +100%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features High Voltage, High Temperature
Ratings -
Applications Downhole
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.520" L x 0.300" W (13.21mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)