KEMET C0402C270K5HACAUTO
Part No.:
C0402C270K5HACAUTO
Datasheet:
AnpuC0402C270K5HACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0402 27PF 50V ULTRA STAB
Series:
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance:
27 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0402C270K5HACAUTO on Anpu?
3. Are the C0402C270K5HACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402C270K5HACAUTO?
Image C0402C270K5HACAUTO
Part Number C0402C270K5HACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X8R HT150C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 27 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)