KEMET C0402C333K4PACTU
Part No.:
C0402C333K4PACTU
Datasheet:
AnpuC0402C333K4PACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0402C333K4PACTU on Anpu?
3. Are the C0402C333K4PACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402C333K4PACTU?
Image C0402C333K4PACTU
Part Number C0402C333K4PACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)