KEMET C0402C392J4JACAUTO
Part No.:
C0402C392J4JACAUTO
Datasheet:
AnpuC0402C392J4JACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 3900PF 25V U2J 0402
Series:
SMD Auto U2J
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Style:
1. How to order C0402C392J4JACAUTO on Anpu?
3. Are the C0402C392J4JACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402C392J4JACAUTO?
Image C0402C392J4JACAUTO C0402C392J4JACAUTO7210
Part Number C0402C392J4JACAUTO C0402C392J4JACAUTO7210
Manufacturer KEMET KEMET
Series SMD Auto U2J SMD Auto U2J
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 3900 pF 3900 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 25V 16V
Temperature Coefficient U2J U2J
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low Dissipation Factor Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) - 0.022" (0.55mm)