KEMET C0402S561K5RACAUTO
Part No.:
C0402S561K5RACAUTO
Datasheet:
AnpuC0402S561K5RACAUTO.pdf
Description:
FAILOPENSMD560.PF 50.0V
Series:
SMD Auto X7R FE
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0402S561K5RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0402S561K5RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402S561K5RACAUTO?
Image C0402S561K5RACAUTO
Part Number C0402S561K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R FE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 560 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)