KEMET C0603C224K8NACTU
Part No.:
C0603C224K8NACTU
Datasheet:
AnpuC0603C224K8NACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 10V X8L 0603
Series:
SMD Comm X8L HT150C
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603C224K8NACTU on Anpu?
3. Are the C0603C224K8NACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603C224K8NACTU?
Image C0603C224K8NACTU
Part Number C0603C224K8NACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X8L HT150C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X8L
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)