KEMET C0603C752J5JACTU
Part No.:
C0603C752J5JACTU
Datasheet:
AnpuC0603C752J5JACTU.pdf
Description:
CAP CER 7500PF 50V U2J 0603
Series:
SMD Comm U2J
Capacitance:
7500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
U2J
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603C752J5JACTU on Anpu?
3. Are the C0603C752J5JACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603C752J5JACTU?
Image C0603C752J5JACTU
Part Number C0603C752J5JACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm U2J
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 7500 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient U2J
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)