KEMET C0603S183K5RACAUTO
Part No.:
C0603S183K5RACAUTO
Datasheet:
AnpuC0603S183K5RACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603
Series:
SMD Auto X7R FE
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Floating Electrode
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603S183K5RACAUTO on Anpu?
3. Are the C0603S183K5RACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603S183K5RACAUTO?
Image C0603S183K5RACAUTO
Part Number C0603S183K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R FE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Floating Electrode
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)