KEMET C0603T471J5GCLTU
Part No.:
C0603T471J5GCLTU
Datasheet:
AnpuC0603T471J5GCLTU.pdf
Description:
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 0603
Series:
SMD COTS C0G
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603T471J5GCLTU on Anpu?
3. Are the C0603T471J5GCLTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603T471J5GCLTU?
Image C0603T471J5GCLTU
Part Number C0603T471J5GCLTU
Manufacturer KEMET
Series SMD COTS C0G
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 470 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings COTS
Applications High Reliability
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)