KEMET C0603V152KBRACTU
Part No.:
C0603V152KBRACTU
Datasheet:
AnpuC0603V152KBRACTU.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 630V X7R 0603
Series:
ArcShield SMD Comm X7R HV
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage, ArcShield™
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603V152KBRACTU on Anpu?
3. Are the C0603V152KBRACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603V152KBRACTU?
Image C0603V152KBRACTU
Part Number C0603V152KBRACTU
Manufacturer KEMET
Series ArcShield SMD Comm X7R HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage, ArcShield™
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)