KEMET C0603X104K4RAC7411
Part No.:
C0603X104K4RAC7411
Datasheet:
AnpuC0603X104K4RAC7411.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603X104K4RAC7411 on Anpu?
3. Are the C0603X104K4RAC7411 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603X104K4RAC7411?
Image C0603X104K4RAC7411
Part Number C0603X104K4RAC7411
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)