KEMET C0603X105K9RAC7411
Part No.:
C0603X105K9RAC7411
Datasheet:
AnpuC0603X105K9RAC7411.pdf
Description:
CAP CER 0603 1UF 6.3V X7R 10%
Series:
SMD Comm X7R Flex
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603X105K9RAC7411 on Anpu?
3. Are the C0603X105K9RAC7411 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603X105K9RAC7411?
Image C0603X105K9RAC7411
Part Number C0603X105K9RAC7411
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)