KEMET C0603X223K5RAC3316
Part No.:
C0603X223K5RAC3316
Datasheet:
AnpuC0603X223K5RAC3316.pdf
Description:
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Series:
SMD Auto X7R VW80808
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603X223K5RAC3316 on Anpu?
3. Are the C0603X223K5RAC3316 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603X223K5RAC3316?
Image C0603X223K5RAC3316
Part Number C0603X223K5RAC3316
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R VW80808
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)