KEMET C0603X333J3RACTU
Part No.:
C0603X333J3RACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuC0603X333J3RACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603
Manufacturer:
KEMET
Series:
SMD Comm X7R Flex
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603X333J3RACTU on Anpu?
3. Are the C0603X333J3RACTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603X333J3RACTU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image C0603X333J3RACTU
Part Number C0603X333J3RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R Flex
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)