KEMET C0805C125K9PACTU
Part No.:
C0805C125K9PACTU
Datasheet:
AnpuC0805C125K9PACTU.pdf
Description:
CAP CER 1.2UF 6.3V X5R 0805
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C125K9PACTU on Anpu?
3. Are the C0805C125K9PACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C125K9PACTU?
Image C0805C125K9PACTU
Part Number C0805C125K9PACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)