KEMET C0805C151JCTACAUTO
Part No.:
C0805C151JCTACAUTO
Datasheet:
AnpuC0805C151JCTACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 150PF 500V X8G 0805
Series:
SMD Auto X8G HT150C HV
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C151JCTACAUTO on Anpu?
3. Are the C0805C151JCTACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C151JCTACAUTO?
Image C0805C151JCTACAUTO
Part Number C0805C151JCTACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X8G HT150C HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 150 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)