KEMET C0805C225M8PACTU
Part No.:
C0805C225M8PACTU
Datasheet:
AnpuC0805C225M8PACTU.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Series:
SMD Comm X5R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C225M8PACTU on Anpu?
3. Are the C0805C225M8PACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C225M8PACTU?
Image C0805C225M8PACTU
Part Number C0805C225M8PACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)