KEMET C0805C271KBRACTU
Part No.:
C0805C271KBRACTU
Datasheet:
AnpuC0805C271KBRACTU.pdf
Description:
CAP CER 270PF 630V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C271KBRACTU on Anpu?
3. Are the C0805C271KBRACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C271KBRACTU?
Image C0805C271KBRACTU
Part Number C0805C271KBRACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 270 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)