KEMET C0805C471MCGACTU
Part No.:
C0805C471MCGACTU
Datasheet:
AnpuC0805C471MCGACTU.pdf
Description:
CAP CER 470PF 500V C0G/NP0 0805
Series:
SMD Comm C0G HV
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C471MCGACTU on Anpu?
3. Are the C0805C471MCGACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C471MCGACTU?
Image C0805C471MCGACTU
Part Number C0805C471MCGACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm C0G HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 470 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)