KEMET C0805C472KCRACAUTO
Part No.:
C0805C472KCRACAUTO
Datasheet:
AnpuC0805C472KCRACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 500V X7R 0805
Series:
SMD Auto X7R HV
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C472KCRACAUTO on Anpu?
3. Are the C0805C472KCRACAUTO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C472KCRACAUTO?
Image C0805C472KCRACAUTO
Part Number C0805C472KCRACAUTO
Manufacturer KEMET
Series SMD Auto X7R HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)