KEMET C0805C561KDRACTU
Part No.:
C0805C561KDRACTU
Datasheet:
AnpuC0805C561KDRACTU.pdf
Description:
CAP CER 560PF 1KV X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R HV
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805C561KDRACTU on Anpu?
3. Are the C0805C561KDRACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805C561KDRACTU?
Image C0805C561KDRACTU
Part Number C0805C561KDRACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 560 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL, High Voltage
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)