KEMET C0805F224M5RACTU
Part No.:
C0805F224M5RACTU
Datasheet:
AnpuC0805F224M5RACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805F224M5RACTU on Anpu?
3. Are the C0805F224M5RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805F224M5RACTU?
Image C0805F224M5RACTU
Part Number C0805F224M5RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FO
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)