KEMET C0805F473K1RACTU
Part No.:
C0805F473K1RACTU
Datasheet:
AnpuC0805F473K1RACTU.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Series:
SMD Comm X7R FO
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805F473K1RACTU on Anpu?
3. Are the C0805F473K1RACTU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805F473K1RACTU?
Image C0805F473K1RACTU
Part Number C0805F473K1RACTU
Manufacturer KEMET
Series SMD Comm X7R FO
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)