KEMET C0805H102J1GACT500
Part No.:
C0805H102J1GACT500
Datasheet:
AnpuC0805H102J1GACT500.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Series:
SMD Indust C0G HT200C
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Low ESL, High Temperature
Ratings:
Applications:
Downhole
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0805H102J1GACT500 on Anpu?
3. Are the C0805H102J1GACT500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0805H102J1GACT500?
Image C0805H102J1GACT500
Part Number C0805H102J1GACT500
Manufacturer KEMET
Series SMD Indust C0G HT200C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features Low ESL, High Temperature
Ratings -
Applications Downhole
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)